۱۰ تا از ویژگی های جالبی که آیفون باید از آندروید الهام بگیرد

اپل و گوگل در طول سال‌های گذشته ویژگی‌های زیادی را از یکدیگر الهام گرفته‌اند. با این حال، برخی از این قابلیت‌های مفید که در اندروید وجود دارد را نمی‌توان در آیفون‌ها پیدا کرد. برای آشنایی با این ویژگی‌ها با هاکرین همراه باشید.

۱٫مکان برای اعلان‌ها (نوتیفیکیشن‌ها):

نوتیفیکیشن‌ها قسمتی هستند که اندروید در آن یک سر‌و‌گردن بالاتر از آیفون قرار دارد. یکی از تغییراتی که باعث پیشرفتی بزرگ در سیستم‌عامل iOS می‌شود، استفاده از یک مکان خاص مانند اندروید برای اعلان‌ها است.

iOS اعلان‌ها را در مرکز اعلان‌ها و یک نقطه جداگانه در صفحه قفل با نام “اعلان‌های اخیر (Recent Notifications)” قرار می‌دهد. این یک مکان غیر ضروری است و باعث سردرگمی و عدم مشاهده آن‌ها از سوی کاربران می‌شود.

۲٫تاریخچه اعلان‌ها:

در مورد اعلان‌های از‌دست‌رفته، اندروید یک ترفند ساده برای یافتن آنها دارد. صفحه “سابقه اعلان (Notification History)”، صفحه‌ای است که تمام اعلان‌هایی را که در ۲۴ ساعت گذشته به دستگاه شما رسیده است نشان می‌دهد.

خوب است بدانید که اگر یک اعلان به طور تصادفی رد شده باشد، جایی وجود دارد که بتوانید به آن نگاه کنید. اعلان‌ها ممکن است در آیفون‌ها نادیده گرفته شوند، بنابراین ویژگی مانند این، می‌تواند بسیار مفید باشد.

۳٫تم‌های رنگی گسترده اندروید:

با انتشار اندروید ۱۲، این سیستم‌عامل اکنون می‌تواند رنگ‌های تم سیستم را بر اساس تصویر زمینه شما تغییر دهد. این یک راه آسان برای شخصی‌سازی تلفن شما بدون تغییر زیاد است. iOS برای قابلیتی مانند این حتی آمادگی بهتری دارد. اما این سیستم‌عامل، گزینه‌های شخصی‌سازی مانند اندروید را تاکنون پیاده‌سازی نکرده است.

۴٫تنظیمات مرکز کنترل شخص ثالث:

پنل مرکز کنترل (Control Center) آیفون پاسخی آشکار به “تنظیمات سریع (Quick Settings)” اندروید است، اما به شدت ضعیف‌تر از نسخه اندرویدی آن عمل می‌کند.

سیستم‌عامل اندروید به برنامه‌های شخص ثالث اجازه می‌دهد تا تنظیمات سریع خود را انجام دهند. آن‌ها می‌توانند ویژگی‌های فوق‌العاده مفیدی را تنها با یک ضربه اضافه یا حتی کنار بگذارند. اپل باید به برنامه‌های شخص ثالث اجازه دهد تا تنظیمات مرکز کنترل را انجام دهند.

۵٫راه اندازی دوربین با دوبار فشار دادن دکمه پاور (Power):

مسلماً راه‌اندازی سریع دوربین در آیفون چندان دشوار نیست. این کار فقط نیاز به یک ضربه انگشت روی صفحه اصلی دارد، اما این فرآیند می‌تواند حتی سریعتر انجام شود. تقریباً هر تلفن اندرویدی با دوبار فشردن دکمه پاور می‌تواند دوربین را راه‌اندازی کند.

این میانبر بهتر از روش صفحه قفل است زیرا می‌توانید قبل از اینکه گوشی از جیب شما خارج شود آن را راه‌اندازی کنید. اگر گرفتن سریع عکس برای شما مهم است این میانبر می‌تواند بسیار مفید باشد.

۶٫پیام‌رسانی تحت استاندارد RCS:

رابط کاربری برنامه iMessage در آیفون بسیار عالی است، اما ارسال پیامک در آیفون بدون اپلیکیشن iMessage، یک مشکل اساسی است. دلیل آن امتناع اپل از پذیرش استاندارد جدیدتر و پیشرفته‌تر “RCS” است. مکالمات “حباب سبز” در آیفون هنوز با استاندارد قدیمی پیام کوتاه است.

عکس‌ها و ویدیوهای کاربران اندروید در آیفون وحشتناک به‌نظر می‌رسند زیرا اپل مکالمات غیر iMessage را به SMS کاهش می‌دهد. اگر اپل از RCS استفاده کند برای همه بهتر است. البته کاربران iMessage همچنان می‌توانند از iMessage استفاده کنند.

۷٫قابلیت نمایشگر همیشه روشن (AOD):

اکثر دستگاه‌های اندرویدی دارای نوعی از قابلیت “نمایشگر همیشه روشن” هستند، یک حالت نمایشگر کم مصرف که معمولاً یک ساعت و نمادهای اعلان را نشان می‌دهد. این موضوع سال‌هاست که در دستگاه‌های اندرویدی وجود دارد و زمان آن رسیده است که آیفون نیز به آن ملحق شود.

نمایشگر همیشه روشن یک راه ساده برای این است که بتوانید بدون باز کردن کامل قفل دستگاه، ببینید چه اتفاقی در گوشی شما می‌افتد.

۸٫حالت تقسیم صفحه:

اپل، آی‌پد را با ویژگی‌های چندوظیفه‌ای پیشرفته راه‌اندازی کرده است، اما آیفون کمتر از این قابلیت‌ها بهره می‌برد. در همین حال، اکثر گوشی‌های اندرویدی سال‌هاست که دارای نوعی حالت تقسیم صفحه هستند.

امروزه آیفون‌ها دارای صفحه‌نمایش‌های بسیار بزرگ هستند. آنها به راحتی می‌توانند حالت تقسیم صفحه را پشتیبانی کنند. این ویژگی چیزی نیست که اکثر مردم از آن استفاده کنند، اما یک قابلیت خوشایند برای مواقع ضروری خواهد بود.

۹٫میانبرهای صفحه اصلی:

صفحه اصلی آیفون بسیار محدود است. یکی از ویژگی‌هایی که نیازی به تغییر زیادی در صفحه اصلی ندارد، میانبرهایی است که به بخش‌های خاصی در یک برنامه می‌روند. برای این کار می‌توانید یک برنامه را به مدت طولانی فشار دهید تا میانبرهای آن را ببینید، اما در اندروید، می‌توانید یک قدم جلوتر رفته و آن میانبرها را مستقیماً در صفحه اصلی قرار دهید. این یک راه راحت‌تر برای دسترسی به بخش‌های پرکاربرد در برنامه‌ها است.

۱۰٫بر عکس کردن گوشی برای بی‌صدا کردن تماس‌:

پایان دادن به تماس تلفنی با تلفن هوشمند به اندازه کوبیدن تلفن ثابت رضایت‌بخش نیست! با این حال، اندروید چیزی دارد که در آیفون وجود ندارد، بر عکس کردن گوشی برای بی‌صدا کردن تماس‌!

این ویژگی دقیقاً همان چیزی است که به‌نظر می‌رسد. هنگامی که این قابلیت فعال است، می‌توانید گوشی خود را رو به پایین قرار دهید تا تماس را بی‌صدا کرده و اعلان‌ها را بی‌صدا کنید. این یک ویژگی بسیار ساده برای آیفون خواهد بود که البته بسیار مفید است.

آندروید و آیفون بیش از هر زمان دیگری شبیه شده‌اند، اما هیچکدام کامل نیستند. آنها دو تجربه بسیار متفاوت از گوشی‌های هوشمند را ارائه می‌دهند که گاهی اوقات بهتر است از ویژگی‌هاس یکدیگر برای تکمیل رابط کاربری خود استفاده کنند.